STRONA GŁÓWNA          SCENARIUSZE ZAJĘĆ          GALERIE Z ZAJĘĆ          WIDEO Z ZAJĘĆ          POWRÓT DO STRONY PRZEDSZKOLA


PROJEKT „ZIEMIA I SZTUKA – AFRYKA DLA NAJMŁODSZYCH”

III. SAWANNA
Scenariusz 6
Temat dnia:
Poznajemy zwierzęta żyjące na sawannie.

 

Cele ogólne:

- wzbogacenie słownictwa czynnego o nazwy zwierząt żyjących na sawannie: słoń, nosorożec, żyrafa, zebra, lampart, gepard, lew, struś, żółw, wąż

- pozyskanie wiedzy na temat tych zwierząt

- rozwijanie spostrzegawczości

 

Cele operacyj ne:

Dziecko:

- posługuje się nazwami zwierząt

- wie, gdzie żyją te zwierzęta

- zna zwyczaje zwierząt i ich charakterystyczne cechy

- potrafi rozwiązać zagadkę

- umie naśladować ruchem sposób poruszania się niektórych zwierząt

- rozróżnia odgłosy wydawane przez poznane zwierzęta

 

Środki dydaktyczne:

zdjęcia zwierząt afrykańskich: słoń, nosorożec, żyrafa, zebra, lampart, gepard, lew, struś, żółw, wąż; podpisy zwierząt; wiersze i zagadki o zwierzętach oraz wiadomości na ich temat, duże koperty, płyta z odgłosami zwierząt egzotycznych, przybory do prac plastycznych.

 

Przebieg zajęć:

1. Przypomnienie wiadomości na temat sawanny z poprzedniego zajęcia.

2. Prezentacja zwierząt afrykańskich.( Zdjęcia zwierząt znajdują się w kopertach umieszczonych w różnych miejscach sali lub są przypięte na tablicy magnetycznej). Nauczycielka odczytuje zagadkę lub wiersz na temat zwierzęcia, wyciąga zdjęcie z koperty, dzieci opisują wygląd zwierzątka i słuchają kilka zdań na jego temat odczytanych na kartce dołączonej do zdjęcia.

Zwierzęta są przedstawiane w następującej kolejności: zebra, żyrafa, lew po czym następuje zabawa ruchowa: "Zebry i lew". Dzieci stoją w luźnej rozsypce, na słowa: " zebry biegają" dzieci biegają wysoko unosząc kolana, na słowa: "idzie lew" stoją nieruchomo, a wybrane dziecko "lew" przechodzi i patrzy kto się poruszył. Dziecko, które się poruszyło odchodzi na bok.

 

 

Następne prezentowane zwierzęta to : lampart, gepard, nosorożec i słoń po czym następuje zabawa ruchowa: " Słonie" Dzieci znajdują się w pozycji siadu klęcznego, na sygnał nauczyciela przechodzą do pozycji czworakowej z wyprostowanymi w kolanach nogami i wysoko uniesionymi biodrami. W takiej postawie wolno przemieszczają się po sali, wykonując równocześnie przeniesienie do przodu lewej ręki i lewej nogi, następnie prawej ręki i prawej nogi. Głowa powinna być uniesiona a wzrok skierowany przed siebie. Czworakowanie trwa około 2 minut, po czym dzieci znów wracają do pozycji siadu klęcznego.

 

Kolejne prezentowane zwierzęta to: struś, żółw i wąż.

Zabawa odprężająca: "Czarodziejski wąż". Polecamy dzieciom położyć się na brzuchu, na dywanie i wyciągnąć ramiona do przodu. Teraz prosimy, aby wyobraziły sobie, że są wężami. Wymyślają sobie kolor wężowej skóry i wzory jakie mają na grzbiecie, podnoszą głowy do góry i spoglądają do przodu wydając przy tym krótki, syczący odgłos. Na zakończenie maja poruszyć ogonem, czyli podnieść swoje stopy i uderzyć nimi delikatnie o podłogę.

 

Druga zabawa: "Wąż" z elementami ćwiczeń ortofonicznych.

Naśladowanie ruchem poruszania się węży z równoczesnym syczeniem. Dzieci podzielone na zespoły ustawiają się jeden za drugim trzymając ręce na ramionach lub biodrach poprzednika. Pierwsze dziecko w każdym zespole to głowa. Prowadzą one tak swój zespół, aby naśladowały ruchem zygzakowatym sposób poruszania się węża jednocześnie sycząc sss ...

3. Dobieranka słowna pod hasłem: "Jakie są zwierzęta"? Nauczycielka podaje określenia, a dzieci dopowiadają nazwę zwierzęcia, z jakim to określenie najczęściej się kojarzy.

groźny jak ... (Iew), syczący jak …(wąż), ciężki jak ... ( słoń), powolny jak ... ( żółw), w

paski jak …(zebra), wysoka jak …( żyrafa), szybki jak ... (gepard), itd.

4. Rozpoznawanie odgłosów zwierząt egzotycznych z kaset magnetofonowych.

5. Praca plastyczna - wykonanie dowolną techniką wybranych zwierząt żyjących na sawannie.

 

SŁOŃ

Ile ważę? Kto policzy?

Trzeba wagę gdzieś pożyczyć. Lecz bez wagi widać też,

jaki ze mnie wielki zwierz. Serdecznie zapraszam w gości, by najświeższe wiadomości,

co zwierzętom się przyśniło, głośno trąbić, że aż miło.

Słonie to zwierzęta, które kontaktują się ze sobą za pomocą wzroku, słuchu i dotyku. Trąbą badają zapachy ciała. Żywią się wyłącznie roślinami tj. trawą liśćmi drzew i cienkimi gałązkami np. akacji, które bardzo lubią. Słonie bardzo lubią kąpiele wodne, piaskowe i błotne. Te ostatnie są dla słoni bardzo higieniczne ponieważ wysychające błoto rozgniata pasożyty na ich skórze i ochładza ją. Bez wody słonie mogą się obejść najwyżej dwa dni. Czasami zjadają ziemię, bo są w niej różne substancje mineralne potrzebne dla rozwoju.

 

LEW

Sroga mina, wielka grzywa, kto już wie, jak się nazywam? Główną z moich kocich ról jest panować jako król. Bardzo czuję się zmęczony, boli głowa od korony.

Chyba warto iść z postępem, więc zostanę prezydentem.

Lwy nazywane są" królami zwierząt" lub" panami sawanny", bo chodzą z wysoko uniesioną głową i przerażająco ryczą. Lew, który ryczy, oznajmia innym zwierzętom, że jest władcą sawanny. Najczęściej ryczy o zmierzchu. Lwy są mięsożerne i zjadają upolowane przez siebie zwierzęta, np. antylopy, gazele, małe żyrafy. Najczęściej polują lwice. Lwy są raczej leniwe, a ponieważ są silne, to zabierają lwicom upolowaną zwierzynę. Ogon lwa wygląda jak pędzelek, bo jest zakończony pękiem czarnych włosów. Lew macha ogonem gdy się gniewa lub złości.

 

ŻYRAFA

Widzę dookoła wszystko,

bo szyję mam jak peryskop. Jestem dzielna niesłychanie, jak koń biegam po sawannie

i troszeczkę się przechwalam, że nie chodzę do kowala. Zaglądam do ptasich gniazd, dobrze znam sekrety gwiazd. Mam prócz tego długie nogi, śmieszne z kuleczkami rogi.

I choć patrzę na was z góry, nie brakuje mi kultury.

Żyrafa to ssak o długiej szyi i niezmiernie długich kończynach. Mimo swej wysmukłej sylwetki jest jednym z najcięższych zwierząt na świecie. Choć długa szyja żyrafy pozwala jej dosięgać liści bardzo wysoko na drzewach to sprawia problemy, gdy chce się napić wody. Żyrafa musi wtedy zgiąć nogi w kolanach i tak długo, i szybko kiwać szyją aż wreszcie dosięga wody. Jest wtedy bezbronna i łatwo na nią zapolować. Jedynym drapieżnikiem, który zagraża żyrafie jest lew. Choć trudno je usłyszeć, to jednak żyrafy wydają różne dźwięki, np. chrapią, wypuszczają powietrze przez nozdrza, ochryple kaszlą lub pomrukują.

 

ŻÓŁW

Spieszy się powoli:

nie umie inaczej. Chowa się pod pancerz gdy wroga zobaczy.

Mieszkanie w skorupie jest jak życie w fortecy. Na widok niebezpieczeństwa żółw chowa się za grubymi ścianami skorupy, blokując swymi nogami i szczękami "wejście". Dzięki temu jest chroniony przed atakiem, ciepłem i chłodem. Żółw nigdy nie mógłby wyjść ze swej skorupy i jej zostawić. Żółwie nie mają zębów, ale potrafią ugryźć ostrym rogowym "dziobem".

 

ZEBRA

Te pasiaste koniki przyjechały z Afryki

i na łączce wśród trawy zażywają zabawy. Liniowate są całe

niby szkolne zeszyty.

Popatrz, popatrz, jak śmiesznie biją w ziemię kopytem.

Zebry wyglądem przypominają konie i szybko biegają. Rano i późnym wieczorem pasą się na afrykańskich sawannach. Południe spędzają odpoczywając w cieniu. Śpią na stojąco. Nie jedzą nic oprócz trawy, często można je spotkać przy wodopoju. Mają dobry wzrok oraz doskonały węch. Żyją w stadach i to chroni je przed drapieżnikami.

 

WĄŻ

Po murawie pełznie wąż ...

Pełznie jeszcze? - pełznie wciąż. Grzbiet wygina, błyska łuską, szybko więc przed wężem uskocz!

Nie wiadomo, swoją drogą, gdzie ma głowę, gdzie ma ogon? Wtem na chwilę język wyjął, aż zrobiło się niemiło.

Po murawie pełznie wąż ...

Pełznie jeszcze? Pełznie wciąż ...

Wtem pod drzewem się zatrzymał i pomyślał: idzie zima!!!

A więc skórę szybko zmienił, po czym się zagrzebał w ziemi. lub

W. Ścisłowski

 

WĄŻ

Idzie wąż wąską dróżką nie porusza żadną nóżką. Poruszałby gdyby mógł

lecz wąż przecież nie ma nóg.   

L.J. Kern

 

Mamba czarna jest największym jadowitym wężem w Afryce o długości od 2,S m. do 4, Sm. Nazwa pochodzi od czarnej barwy wnętrza pyska. Barwa ciała jest oliwkowoszara, oliwkowozielona lub brązowa, rzadko brunatna lub czarna, brzuch ma szarobiały lub zielonkawy. Jest jeden z najszybszych węży na świecie. Są przywiązane do określonego terenu i często przez szereg lat zamieszkują jedną kryjówkę, zwykle w pobliżu wody, chętnie się kąpią. Żywią się ptakami i drobnymi ssakami. Wylęgają się z jaj. Ukąszenie czarnej mamby jest bardzo niebezpieczne, często kończy się śmiercią, atakuje pierwsza.

 

STRUŚ

Jestem okropnie wojowniczy, nie boję się nikogo.

Kiedy się złoszczę to nie krzyczę, lecz tupię w ziemię nogą.

Kiedy się boję, to uciekam -

a biegam doskonale!

Niestety latać nie potrafię

a śpiewać - to już wcale!

Struś jest największym ptakiem żyjącym na ziemi. Obdarzony słabymi skrzydłami w niebezpieczeństwie ratuje się biegnąc. Nogi ma nagie 2 palczaste z silnymi pazurami, które służą mu jako broń, potrafi energicznie kopać nimi przeciwnika. Samce są czarne a samice szare. Żywią się trawą i liśćmi. Jaja składają w gniazdach na ziemi.

 

NOSOROŻEC

Zamiast nosa wielki róg, dosyć głośny tupot nóg, idzie ciężki, idzie duży

aż się za nim piasek kurzy.

Na sawannach afrykańskich żyją nosorożce czarne i białe. Nosorożce czarne i białe są szarobrązowe , jednak nosorożec czarny jest ciemniejszy i ma wyrostek na górnej wardze umożliwiający mu zrywanie liści z drzew. Nosorożec biały ma prostą wargę górną, jest trawożerny. Nosorożce są samotnikami. Żerują w nocy, gdy jest chłodniej. Podczas dnia śpią lub zagrzebują się w mule, aby się ochłodzić i pozbyć pasożytów. Potrafią na krótki dystans biec bardzo szybko. Mają doskonały węch i słuch, jednak słabo widzą. Ich oczy usytuowane są z boków głowy, stąd zwierzęta patrzą tylko na boki. Samce nosorożców walczą ze sobą, uderzając się rogami. Gdy róg odpadnie, rośnie nowy.

 

Prezentacja lamparta i geparda następuje po rozwiązaniu zagadek wzrokowych. Koperty w których znajdują się zdjęcia tych zwierząt mają wycięte otwory (okienka). Nauczycielka otwiera poszczególne okienka a dzieci próbują zgadnąć po fragmentach nazwę ukrytego zwierzęcia, następnie wyciąga całe zdjęcia zwierząt i odczytuje wiadomości na ich temat.

 

LAMPART

Lamparty są najbardziej tajemniczymi ze wszystkich wielkich kotów. Jest to zwierzę ostrożne i bardzo czujne. Dzięki ubarwieniu swego futra, najczęściej żółtego w czarne plamy - ukryty wśród traw lub liści drzew lampart jest prawie niewidoczny. Sierść jego jest błyszcząca. Lamparty są niezwykle silne. Potrafią wciągnąć wysoko na drzewo ofiary cięższe od siebie. Lamparty potrafią wykonać 7 metrowe skoki. Prowadzą nocny tryb życia. Gdy zajdzie słońce polują na zwierzynę, a za dnia odpoczywają.

 

GEPARD
To najszybszy mieszkaniec sawanny i jednocześnie najszybsze zwierzę lądowe na świecie. Może osiągnąć 110 km/g, jednak tylko na krótkim dystansie. W przeciwieństwie do innych kotów gepard poluje zawsze w dzień, w nocy śpi. Podczas polowania gepard podkrada się do ofiary a potem bardzo szybko za nią biegnie, gdy ta ucieka w panice. Szybki bieg jest bardzo wyczerpujący i jeśli gepard nie schwyta swojej ofiary po kilku minutach zatrzymuje się i odpoczywa około pół godziny. Gepardy są mniejsze i lżejsze niż lamparty i mają dłuższe nogi. Muszą być bardzo szybkie, aby schwytać ofiarę. Polują na małe zwierzęta, które szybko biegają np. gazele. Ich pazury nie chowają się, co podczas biegu ułatwia im zaczepianie się o podłoże.